Oświecony kwiat- sposób wykonania

Nadeszła chwila co by opisać powstanie dekoracji na ścianie nazwanego roboczo jako Oświecony kwiat.

Zaczynamy od wybrania sobie wzoru, możemy go sobie stworzyć lub skorzystać z dostępnych w internecie. Kiedy już mamy wybrany wzór, zgrywamy go na pendriva.

Idziemy do dobrego punktu ksero lub punktu poligraficznego i drukujemy nasz wzór w formacie A0 lub w takim jakim potrzebujemy. Nie przejmujmy się jeśli przy powiększaniu do potrzebnego  rozmiaru wyjdą nam widoczne piksele nic nie szkodzi.

Wracamy do domu i bierzemy się za wycinanie nożyczkami. Wycinamy tak abyśmy w dalszej części mogli wykorzystać środkową część naszego szablonu. Wycięty środek szablonu w kilku miejscach przymocowujemy taśmą malarską do ściany. Tak przymocowany szablon obrysowujemy ołówkiem miękkim HB  lub B. Kiedy mamy już obrys na ścianie zdejmujemy szablon i zaklejamy całość taśmą malarską tak aby cały obrys znalazł się pod taśmą malarską.

Teraz wyjdzie nam dlaczego miękki ołówek, ano po to żeby prześwitywał przez taśmę i żebyśmy mogli nożykiem do tapet ciąć po lini ołówka. Po nacięciu całego obrysu usuwamy środek lub zewnętrzną część.

Otrzymujemy coś takiego:

ok1

Do tak przygotowanego szablonu mocujemy punkty oświetleniowe  wykonane z oprawki GU 5,3

ok2

ok3

Jeśli chodzi o wyłącznik zastosowałem zwykły podłogowy pod nogę, ponieważ zasilanie zostało podłączone wtyczką pod gniazdko.

Przed nami najtrudniejszy krok, zamaskowanie naszych punktów oświetleniowych ( żarówek) . Ja wykonałem je z siatki do styropianu, i kleju gipsowego ( jak zresztą całość ). Rozrabiamy trochę dość gęstego kleju gipsowego i wklejamy siatkę tworząc klosze nad żarówkami. Na następny dzień przygotowujemy sobie taką masę klejową , aby dało się ją nakładać pędzelkiem , ale też żeby nie spływała nam miedzy dziurkami siatki.

Po nałożeniu na każdy klosz, pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie nanosimy strukturę z kleju na resztę szablonu i ukrywamy w nim przewody, dlatego w jednym miejscu będziemy mieli grubiej kleju a winnym cieniej.

Kiedy całość nam lekko podeschnie z ciągamy taśmę malarską. I ostatnim etapem jest wybarwienie całości. Możemy to zrobić to na kilka sposobów:

– najzwyklejszą farbą akrylową jako podkład i dowolnym kolorem wycieniować

– bejca dekoracyjną ( satyna , perła) z dodanym pigmentem ( proponuję sobie przygotować trzy odcienie ) i malując równocześnie wykonać cieniowanie.

albo połączyć farbę akrylowa jako podkład i wycieniować bejcą . Musimy pamiętać że bejca jest farbą transparentną .

Jeśli pojawią się pytania proszę pisać chętnie pomogę.

A tak to wygląda.

ok4  ok5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.